Laikā, kad visā Latvijā lēnām tiek pieslēgta mājokļos apkure, mēs gribam pastāstīt mazliet sīkāk par apkures veidu kādu esam izvēlējušies mūsu ciematā “Meža Oga”. 

Vispirms par to, kādi ir iespējamie apkures veidi.

Lūk, ko raksta projektu vadītājs Ivars Auniņš www.abc.lv mājas lapā par apkures veidiem. Siltumsūknis parādījies nesen, precīzāk ieguvis popularitāti Latvijā. Ar siltumsūkni saistās dārgas investīcijas tā ierīkošanā, taču pēcāk, elektrības patēriņa ziņā, ir jātērē mazāk. Siltumsūknim nepieciešama atsevišķa telpa, kur novietot sistēmu.

Šķidrā kurināmā katli. Sistēma ir sekojoša – tiek ierakta, vai neierakta degvielas tvertne ārpus mājas un deglis tiek darbināts ar degvielu. Taču tā kā naftas cenas ir svārstīgas un tā izsīkst, tad šī metode tēriņu ziņā ir samērā neekonomiska. Šādu sistēmu izmanto vairāk ciematiņos, kur uzstāda vienu katlu uz visu ciematu, jo tam ir liela jauda un tas ar siltumu nodrošina visu ciematu.

Gāzes katli mūsdienās ir ļoti attīstījušies – to veidu ir ar vien vairāk un vairāk. Protams, arī ierīkojot gāzes katlu, jāskatās, kur atrodas māja un vai gāzes katlu vispār šeit var ievilkt. Pastāv arī iespēja nolikt gāzes bunduli, taču mīnuss ir tāds, ka kādam regulāri ir jāpieved gāze, kad tā beidzas. Gāzi pats nevar sagādāt, kā piemēram, malku.

Elektriskie katli ir ļoti lēti, taču pēcāk tiem ir ļoti lieli izdevumi tos lietojot. Elektrības katlu priekšrocība ir tā, ka tie aizņem ļoti maz telpas, taču tas neatsver to, ka elektrības patēriņš ir diezgan milzīgs.

Granulu katls strādā automatizēti, tas ir ekonomiskāks, salīdzinot ar citiem veidiem, kā arī ar atjaunojamiem resursiem kurināms. Granulu ielāde notiek apmēram vienreiz nedēļā. Ievieto granulas, uzliek automatizāciju un katls pats lēnām darbojās.

Katrai apkures sistēmai ir savs pluss un savs mīnuss:

Granulu katlam ir mazas uzstādīšanas izmaksas. Tam ir iespējama automatizēšana. Ir vajadzīgs cilvēciskais faktors, bet ne bieži – aptuveni reizi nedēļā. Ir vajadzīgas telpas tā uzturēšanai, kā arī pieeja dūmenim un gaisa pieplūdei.

Gāzes katla mīnuss ir tas, ka tas ir atkarīgs no gāzes pieejamības – vai reģionā, kurā uzstādāms gāzes katls ir pieejama gāze, vai nē. Projekts, lai pievilktu gāzi uz atsevišķām mājām ir ļoti dārgs. Ir nepieciešams dūmenis, taču citi to neizmanto, izvēloties ventilāciju.

Siltumsūkņu ierīkošanai ir nepieciešamas lielas investīcijas, kas arī būtu to mīnuss. Vajadzīgas arī atsevišķas telpas, kur novietot sistēmu. Taču plusi ir tādi, ka siltumsūkņiem ir mazi uzturēšanas izdevumi, kā arī nav nepieciešama cilvēka regulāra klātbūtne.

Malkas katls ir lēts resurss tādā ziņā, ka kurināšanai iespējams izmantot pašu vāktu malku un nederīgus dēļus. Mīnuss ir tāds, ka malkas katlam nepieciešams nepārtraukts fiziskais faktors – cilvēks, kas visu laiku to kurina. Ir nepieciešama atsevišķa telpa, kur novietot katlu un nodarboties ar tā kurināšanu, kā arī tam ir nepieciešams dūmenis. Var arī veidot malkas apkuri ar gaisu, ja izveido gaisa caurules, kas kurina citas telpas.

Elektrisko katlu priekšrocība ir tā, ka tos ir vienkārši jāieslēdz iekšā, jāuzstāda temperatūru un pats var iet prom. Pavasarī sistēmu izslēdz pavisam. Cilvēka resurss šeit nav vajadzīgs. Mīnuss ir milzīgie tēriņi.

Dīzeļdzinēja apkures sistēma ir ekonomiska tikai nosacīti, jo naftas cenas ir svārstīgas. Tā uzstādīšana ir padārga, vienīgais pluss, ka var uzstādīt automatizāciju.

Avots: “Apkures sistēmu priekšrocības un trūkumi” https://abc.lv/raksts/apkures-veidu-prieksrocibas-un-trukumi

Mēs ciemata mājās esam izvēlējušies likt ekonomiskos un ērtos BIODOM Granulu katlus. Par mūsu izvēli mazliet sīkāk:

Tehnoloģiskie risinājumi un jaunievedumi, kas tiek izmantoti BIODOM apkures iekārtās ir radīti pateicoties  padziļinātiem pētījumiem, kas ir veikti daudzu gadu garumā. Šī darba rezultātā ir tikusi radīta katla vadības automātika BIOLOGIC. Galvenā sistēmas priekšrocība slēpjas tajā, ka vadības automātika pati nepārtraukti kontrolē un pielāgo spiedienu kurtuves daļā, tādejādi spējot nodrošināt nemainīgu dūmgāzu ātrumu katla konvektīvajā daļā. Vadības sistēma, kurtuvē uztur negatīvu spiedienu un spēj nekavējoties reaģēt uz dažādu ārējo faktoru ietekmi, piemēram, atmosfēras spiediena izmaiņām vai vilkmes izmaiņām vēja brāzmju ietekmē.

Tieši tāpat vadības automātika patstāvīgi regulē degšanas parametrus atkarībā no granulu kvalitātes vai dūmvada piesārņojuma. Patentētā BIOLOGIC automātika atpazīst granulu kvalitāti un regulē degšanas procesu tādā veidā, lai tas vienmēr būtu optimāls, neraugoties uz izmantoto granulu veidu. BIOLOGIC tehnoloģijas izmantošana kopā ar oriģinalajām BIODOM katla konstrukcijām nodrošina kurināmā ekonomiju līdz pat 40%.

Apsildāmo grīdu pamatā ir ūdens cauruļu sistēmas, kas iestrādāta zem grīdas. Karstais ūdens caurulēs sasilda grīdas segumu un nodrošina vienmērīgu temperatūru visā telpā. Komfortu rada tas, ka siltā gaisa plūsma tiek optimāli sadalīta – pie grīdas tā ir vissiltākā, bet pie griestiem – vēsākā. Jo augstāk gaiss ceļas, jo tas kļūst vēsāks. Ciemata Meža Oga mājās siltās grīdas izmantotas visā mājā – gan vannas istabā, gan guļamistabā, gan dzīvojamā istabā ar augstajiem griestiem.

PRIEKŠROCĪBAS

-Nav nepaciešama pirmreizējās ieregulēšanas un palaišanas procedūra
-Automātiska un pastāvīga degšanas kontrole
-Jebkuras kvalitātes granulu izmantošana
-Vienkārša un uzticama ekspluatācija
-Palielina apkures katla uzticamību un kalpošanas mūžu
-Patentēta tehnoloģija
-Reģistrēta preču zīme
-Sertificēta, 5 klase EN 303-5:2012

Avots: http://www.salang.lv/biodom/

Piedāvājam arī nelielu video, kurā redzamas BIODOM katla degšanas priekšrocības.

Facebook
Google+
Twitter
LinkedIn

Dzidriņas - lieliska vieta, kur uzaugt, piesakies apmeklējumam jau tagad!